logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Marek Hattas

Starú skládku odpadu zmenil na jedinečný kultúrny komunitný priestor, v ktorom si našli svoje miesto rôzne občianske združenia, neziskové organizácie a desiatky dobrovoľníkov. Dnes je Hidepark jedným z najvyhľadávanejších miest v Nitre, kde sa radi stretávajú všetky generácie.

Marek „Atlas“ Hattas o sebe tvrdí, že je človek kritický, ktorý sa zmenil na človeka tvoriaceho. Pracuje ako programátor a v minulosti nechápal, prečo by mal niečo robiť zadarmo, potom opravil pokazené preliezky pred domom a zistil, že ho baví postaviť sa z gauča a urobiť niečo, čím zmení svoje okolie k lepšiemu. Dnes mu vďaka pôsobeniu v neziskovom sektore dáva život v Nitre zmysel.

Rozumy pár rokov naberal v Brne na Masarykovej univerzite, kde študoval odbor aplikovaná informatika so zameraním na bezpečnosť a databázy. Práve tu pochopil, že informatika môže byť aj umenie. Na počítači si sami dokážete vytvoriť svoj mini svet s vlastnými pravidlami, spustiť ho, opraviť, alebo ho vymazať. Marekovi sa spolu so skupinou desiatich ľudí z občianskeho združenia Triptych podarilo stvoriť vlastný mini svet aj mimo virtuálnej reality, volá sa Hidepark.

Malý verejný parčík medzi Zelekvetom a Hydrocentrálou mal pôvodne slúžiť na organizovanie hudobných festivalov, ktoré trvajú do neskorého večera. Marek za týmto účelom potreboval nájsť priestor, kde by hlasnou hudbou nerušili nočný kľud a zároveň by nebol príliš ďaleko od mesta. Jeho hľadanie trvalo pol roka, ale napokon sa predsa našiel na čiernej skládke odpadov a odkalisku cukrovej repy. Po jej vyčistení vznikol park, kde sa cez leto odohrávajú hudobné podujatia, cvičí na parkourovom ihrisku, hrá petanque, pestuje zelenina v komunitnej záhradke, alebo len tak oddychuje a griluje.

Projekt Hidepark je založený na dobrovoľníctve. Ľudia si tu sami každú sobotu od 13:00 do 16:00 budujú miesto, ktoré je okrem oddychu a zábavy, vyhradené pre experimenty a nové myšlienkové pochody, nájdete tu priestor na diskusiu a reflexiu v spoločnosti.

Marekove  plány do budúcnosti sú jasné: priniesť do Hideparku kvalitnejšie kultúrne podujatia, stáže pre dobrovoľníkov z EÚ, viac dopestovanej zeleniny, ekofarmu, ovocný sad, kaviareň a dokončiť mobilný objekt z unimobuniek, vďaka ktorému bude môcť Hidepark fungovať aj v chladnejšom počasí aspoň šesť mesiacov v roku.

Ak by ste mu v tom chceli pomôcť, môžete prísť do Hideparku v sobotu ako dobrovoľníci, alebo prispieť finančne prostredníctvom verejnej zbierky na portáli www.dobrakrajina.sk, vítané sú však aj technické dary, či dobré nápady a rady.

 

Viac informácií nájdete tu:

facebook.com/hideparkNitra
www.hidepark.sk

Foto: Archív Hidepark
Autor: Kristína Zaťková