logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Zuzana Kiripolská

Naučila mestské deti dopestovať si vlastné potraviny, navzájom si pomáhať a spolupracovať. Založila v školách a škôlkach ekozáhradky a učí mamičky a deti zdravej životospráve.

Zuzana Kiripolská je mladá ekoaktivistka, ktorá pochádza z dedinky Radava neďaleko Nových Zámkov. Od malička sa venuje eko životnému štýlu. Bola k tomu vedená starými rodičmi, ktorí si všetko dopestovali a vyrábali svojpomocne. Svoj žvotný štýl preniesla aj do Nitry a má veľký úspech.

Zuzkiným snom je, aby komunity žili sebestačne a dbali na budúce generácie. Rozhodla sa študovať ekológiu a po ukončení štúdia sa vrátila späť do svojej rodnej dedinky Radava, kde založila občianske združenie Campanula. Svoj sen začala napĺňať vzdelávaním najmenších – učila deti v miestnej materskej škôlke a vďaka grantom od Mladých nitrianskych filantropov si v škôlke zriadili ekozáhradku, kompostovisko či zorganizovali Deň zeme. Každý rok robila pre svoju obec a jej obyvateľov niečo nové, originálne a postupne mala 100 aktívnych dobrovoľníkov. Filantropov si svojim presvedčením a prospešnými nápadmi získala natoľko, že ju podporili 3-krát. Spoločné stretnutia filantropov a školenia ju povzbudili k tomu, aby sa presťahovala do Nitry. V Nitre sa do svojej činnosti vrhla ešte intenzívnejšie. Vyskúšala si podať grant do Klubu darcov a priamo na stretnutí prezentovala formou scénky svoju víziu „lepšieho sveta” – svoj environmentálny vzdelávací program a získala si najväčšie sympatie na stretnutí Klubu darcov 2012. Do svojho projektu Eko na to! zapojila žiakov, pedagógov a rodičov ZŠ Škultétyho (1. – 4. ročník) a MŠ Over in the meadow, Nitra. V areáloch škôl vytvorili ekozáhradky, aby sa deti naučili princípom spoločnej komunitnej záhradky, deľby práce, pomoci a v neposlednom rade svojpomocne si vypestovať a starať sa o úrodu. Okrem toho vyčistili rieku Nitru a jej okolie, Zobor, Borinu a pravidelne pomáhajú na prácach prvej komunitnej záhrady v Nitre v Hide parku. Deti zároveň môžu pravidelne tvoriť, separovať a vzdelávať sa o životnom prostredí. Na aktivitách neúnavne spolupracujú so Zuzkou aj Jela Šiková, Lucia Horská, Daniel Sitas a Mirka Rakúsová a Lubica Zolczerová.  Spoločne sa vrhli do oveľa väčších projektov - vytvorili záhradu za mestom v nitrianskom Hideparku, organizujú remeselné kurzy a stáže tradičných ľudových remesiel v Nórsku a okrem toho sa neustále venujú detičkám v škôlkach a obľúbeným ekozáhradkám.

Viac informácií nájdete tu:

https://www.facebook.com/pages/OZ-Campanula
http://www.campanula.estranky.sk/