logo
Máte radi Nitru? My nepýtame, ale ponúkame partnerstvo
Podporte dobré nápady v našom meste prostredníctvom
Klubu darcov alebo venovaním 2% a sami rozhodnete, čo je pre Nitru najlepšie.
Darovať
2%

Michal Ivan

V nitrianskom športovom komunitnom živote zohral veľkú úlohu, pretože spojil na prvý pohľad nespojiteľné - profesionálov a amatérov, mladých či starších, ženy a mužov, volejbal - futbal - hádzanú a tenis. To všetko dnes už na Národnej beachovej lige. 

Michal Ivan je v istom zmysle súdobý Don Quijote. Idealista odmietajúci podriadiť sa okolitému svetu, ktorý zďaleka nefunguje tak, ako nás učia v škole. Miesto toho podstupuje každodenný boj, často s veternými mlynmi, hoci je veľmi vyčerpávajúci, podľa neho má zmysel.

V bežnom živote pracuje ako podnikateľ, má vlastnú firmu orientovanú predovšetkým na šport – od organizácie podujatí, cez administráciu webstránok až po marketing a PR. 

Práve športu sa najviac venuje aj vo svojom voľnom čase, je spoluzakladateľom OZ 1. ABC Nitra, ktoré vzniklo s cieľom propagovať plážový volejbal u širokej verejnosti, rozšíriť tak možnosti aktívneho trávenia voľného času a posunúť organizáciu amatérskych súťaží na vyššiu úroveň.   

V súčasnosti organizujú alebo sa podieľajú na organizácii vyše 30 podujatí ročne po celom Slovensku. Najznámejšou je NBL-ka – dnes Národná beachvolejbalová liga, ale okrem toho organizujú napríklad majstrovstvá SR v plážovom tenise a podujatia v plážovom futbale a hádzanej.   

Sám Michal sa pritom dostal k beachvolejbalu skôr náhodou. Niekedy v rokoch 2006/2007 ho Rado Laco vtiahol do partie nadšencov, ktorá hrávala beachvolejbal na kurtoch SPU, pri rieke za internátom. A bolo to. Nevie, či ho „zmagoril“ samotný šport, alebo partia – pravdepodobne na tom majú zásluhu obe strany. Dnes mu to znie neuveriteľne, ale beach vtedy „drvili“ 6-8 hodín denne. Pri beachvolejbale ho udržala najmä kombinácia zábavy a prospešnosti pre človeka. Tvrdí, že je to šport, ktorý sa dá hrať na akejkoľvek úrovni a dokonca čím horšie ho hráte, tým viac si „zamakáte“ a užijete srandy.    

Prínos NBL však nevidí iba v možnosti zašportovať si a aktívne tráviť voľný čas, ale aj v jej sociálnom a komunitnom rozmere – zakladajú a utužujú sa vďaka nej najrôznejšie vzťahy. Či už osobné ako napríklad nové priateľstvá a manželstvá (nejaké z NBL naozaj vzišli), alebo pracovné (ľudia zistia, kto čo robí a vedia si navzájom pomôcť v akomkoľvek zmysle). Michal okrem toho tajne dúfa, že keby sa niekto na prínos NBL pre spoločnosť opýtal jej pravidelných účastníkov, menovali by aj budovanie ducha fair-play, ktorý dnes ľuďom často chýba. Michal môže byť na svoje aktivity právom hrdý. Koncom minulého roka bol vymenovaný za člena Rady pre beachvolejbal Slovenskej volejbalovej federácie.

Úloha športu v živote je podľa neho nezastupiteľná, a náš štát ju, bohužiaľ, zanedbáva. Michal nemá silu štátu, ale aspoň robí, čo môže.

Viac informácií nájdete aj tu:

 
FOTO: Archív NBL
Autor: Kristína Zaťková